Nem, a nettó jövedelem 50 %-ánál többet nem lehet levonni több hitel esetében sem. Ha a letiltások összege meghaladja az 50 %-ot, akkor sorba állítják a letiltásokat. Ez azt jelenti, hogyha letelik az egyik hiteltartozás, akkor helyébe lép az időbeli sorrendben következő.
Szerző: Wimmer Éva
Szerző: H. Ágnes
Köszönöm, mert már megijedtünk hogy esetleg az egész jövedelmet elviheti a behajtó.
Szerző: K.B.
Kedves Wimmer Éva,
nagyon hasznos és hiánypótló ez a fórum, ahol ilyen gyorsan és szakszerűen válaszolja meg a kérdéseket.
Édesapám nyugdíjának 50%-a tiltáson van. A végrehajtóhoz beadott egy tiltási kérelmet a hitelező ügyvédje az ügyvédi munkadíjat követelve. A bankszámlára érkező nyugdíj fennmaradó részét is inkasszálták kétszer és csak a bankban személyes kérelemre az eredetileg járó 50%-nak a felét engedték felvenni. Hogyan történhet meg, hogy így akkor 75% az összes letiltás?
A bank felé írjak kérelmet vagy a végrehajtónak? Van esély a – véleményem szerint – jogszerűtlenül letiltott összegek visszakövetelésére?
Annyit megtettünk, hogy a Nyufignál kérelmeztük, hogy a jövőben postai úton kézbesítsék a nyugdíjat. De ez csak félmegoldás…
Válaszát előre is köszönöm!
K.B.
Szerző: K.B.
Még annyit hozzátennék, hogy a bankszámlára csak és kizárólag a nyugdíj érkezik, más jövedelem vagy pénz nem, így bizonyíthatóan abból történt a tiltás. A nyugdíj felének a fele már nagyon kis összeg, remélem igazat ad nekem és ez így nem jogszerű eljárás.
Szerző: Wimmer Éva
Úgy látom, hogy a jövedelem letiltás és a hatósági átutalás közötti különbséget és összefüggéseit sokan nem értik, ezért a héten írok majd erről egy bejegyzést. Addig is, hogy válaszoljak a kérdésedre: jól tettétek, hogy postán kértétek a nyugdíjat, mert ezzel a hatósági átutalás (ezzel veszi le a végrehajtó a számláról a pénzt) elkerülhető. Letiltással max. 50 %-ot tudnak levonni, de ha a többi pénz a számlára kerül, abból még vonhatnak le ezzel a hatósági átutalással, de nem a teljes összeget! Ezt a banknak kell figyelnie.
A hitelezői ügyvédi munkadíjjal kapcsolatban: az ő költségét is az adósnak kell fizetnie. Az eljárás viszont gyanús, mert az ügyvédi költségnek is szerepelnie kellene a végrehajtási lapon. A végrehajtónak ki kellett közölnie pontosan a behajtandó összeget és annak összetételét. Nézzétek meg a papírjaitokon, ha azon nem szerepel ügyvédi költség, akkor jogos lehet az ügyvéd követelése. Ha szerepel, akkor irány a pénzintézet és a végrehajtó.
Szerző: Sz.H.GY.
Kedves Wimmer Éva!
Egy 800 000ft-os végrehajtásra,hány havi törlesztőrészletet engedélyezhet a végrehajtó?
Szerző: Wimmer Éva
A végrehajtó önállóan csak 12 hónapra engedélyezhet részletfizetést, hosszabb időszakra nem. De ez nem jelenti azt, hogy ne lenne rá lehetőség, csak ahhoz a végrehajtást kérőnek is hozzá kell járulnia. Két módon lehet elintézni: 1) Bemész a végrehajtóhoz és előadod neki, hogy mekkora összegű részletekben szeretnéd törleszteni az adósságodat. Ezt a végrehajtó jegyzőkönyvezi és megküldi a végrehajtást kérőnek, hogy engedélyezi-e.
2) A végrehajtást kérőhöz mész be először, ott megbeszéled, hogy mit engedélyeznének. Ha engedélyezik, akkor vagy ők küldik át a végrehajtóhoz a papírt, vagy Te kérsz erről nyilatkozatot tőlük, és viszed a végrehajtónak.
Szerző: BBné
Szeretném kérni annak a törvényi változásnak a számát, amit egy kérdezőnek válaszoltál 06.03.-án, a rokkant nyudíjból letilthatóságról. Előre is köszönöm
Szerző: Wimmer Éva
A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény 74 §-a. (2012.01.01-től a megváltozott munkaképességűeket megillető ellátás végrehajtás alóli mentessége, de néhány hónap múlva visszaállították.)
Szerző: Név
Hozzászólás
Szerző: Név
Kedves Éva.Köszönöm a válaszát.Neharagudjon hogy ennyit kérdezek öntöl.Csak tisztába szeretnék lenni a dolgokkal mielött intézkedünk.A cégnél lassan 5 éve van a párom.Mi is tudjuk hogy oda kéne adnia a fizetési papirt,de nem adja.Mikor a párom mondta neki hogy sok ez a letílás,akkor erre azt válaszolta hogy a könyvelö ezt tudja mennyit kell levonni.Mikor mondta neki a párom hogy hadd hívja fel,vagy menjenek el hozzá viszakozik,mert senki nem tudja hol lakik,stb ha valami gond van akkor a fönöke intézi ö beszél a könyvelövel.Ugy érezzük hogy titok a könyvelö de ezt nem szabadna titkolnia.És ha szól a párom neki akkor azt mondja van helyette ezer ember.A másik dolog,bár nem tudom hogy ezzel ön fogalakozik hogy van 3 gyermek,de abból a nagyobbik már 20 éves de most juniusban végzett a szakmunkás iskolában,és van a gyerekek utáni családi kedvezmény és csak 10000ft ot kap.A kérdésem még az lenne mennyi a kedvezmény havonta amit kaphatna?Köszönöm ha válaszol.
Szerző: Wimmer Éva
Leírásodból úgy tűnik, hogy egyik ügy sem letiltás. A munkáltatód szerződés alapján von le a fizetésedből, a hitelt pedig önként, annak rendje-módja szerint fizeted. A munkáltatódnak nincs köze hozzá, hogy mire költöd a fizetésedet, így ahhoz sem, hogy mennyi a hiteltörlesztésed.
Szerző: Wimmer Éva
Ez nagyon nehéz helyzet, hiába van rá jogorvoslati lehetőség, ha azt a helyi körülmények miatt nem lehet érvényesíteni. A főnökkel, aki tartja a kapcsolatot a könyvelővel, lehet beszélni? Talán ez célravezető lehetne. Számotokra nem a könyvelő a lényeg, hanem a munkáltató. A végrehajtóval is meglehet próbálni felvenni a kapcsolatot. Ügyvéd biztos rendezni tudná, de az pénz, és ki tudja milyen hatással lenne a férjed munkahelyére.
A másik kérdésedre csak véletlenül ismerem a választ, mert hasonló cipőben járok. Alaphelyzetben a családi adókedvezmény annak jár, akinek a családi pótlék is jár. A gyerekek után 20 éves korukig jár a családi pótlék, ha közoktatási intézményben tanulnak. A felsőoktatás nem számít annak. Ha már nem kapjátok a 20 éves után a családi pótlékot, akkor a családi adókedvezményt sem, viszont, ha a többi gyerek után jár a családi pótlék és a kedvezmény, mindkettőnél számításba lehet venni a 20 évest is, mint eltartottat. Tehát a másik két gyerek után az eddigi összeg járna, csak a 3. után nem jár összeg.
Szerző: Krisztina
Kedves Éva!
Jelenleg nem dolgozom, lassan lejár a Gyed! Munkáltató nem vesz vissza, felmondanak. Kapok majd végkielégítést, stb. A munkahelyem rendszeresen kap a hiteltartozásomról levelet a banktól azzal, hogy tiltsák le a fizetésemből. Letilthatják a végkielégítésből, kifizetendő szabadságokból? Nincs jogerős bírósági határozat, kb. Fél éve nem tudunk fizetni. A bank egy papírra hivatkozik, amit a szerződéskötéskor írtam alá.
Köszönöm!
Szerző: Wimmer Éva
Ehhez látni kellene azt a papírt, amire a bank hivatkozik. Letiltást azonban általános szabály szerint a bíróság, a végrehajtó és a NAV kezdeményezhet. A munkahelyről távozáskor történő kifizetésekből lehet letiltást vonni.
Szerző: Név
Kedves Éva.Ismét köszönöm a válaszát és kedvességét.Hát tudjuk hogy nehéz helyzet és azért akarunk utánna járni a dolognak hogy mielőtt szóvá tennénk a dolgokat a munkáltatónak tudjunk biztosat.Sajnos a könyvelőnek nem adja meg a számát,sőt az sem tudjuk hol lakik,titkolja,azért intéz mindent ö.A kollegák sem tudják nekik sem mondja meg.Valami itt nem stimmel.Mert a könyvelő nem titok,legalábbis én mikor dolgoztam bármi gondom volt elmehettem hozzá az irodába De itt nem az van.A családi adókedvezményre azt mondta csak 10000ft jár a 2 gyermekre ezt tavaly mondta és ennyit is kap évek óta,és a nagyobbik gyerek is nappali tagozaton tanult és idén végzett juniusban.Szerintem akkor 3 gyermekre járt volna mivel az adó bevallásban a tavalyit kell feltüntetni és akkor is tanult még a nagyobb gyermekem de 2 gyermekre kapott 10000ft kedvezményt.Tudom hogy ön csak véletlenül ismeri ezt a helyzetet mint irta csak leírtam önnek.Szerintem becsap minket,de utánna járunk olyan személynél aki evvel is tisztába van.Csak az a probléma hogy tűrni kell mert mindig azt mondja ha nem tetszik el lehet menni.Éva köszönök mindent.
Szerző: Név
Bocsánat,de azt még leírnám hogy ez kis vállalkozás és egyedül ö a fönök.
Szerző: Krisztina
Ez egy, a bank saját nyomtatványán kitöltött munkáltatói igazolás, mennyit kerestem 2005-ben. A hitelkérelem elbírálásához kellett anno. Az aláírás fölött apró betűkkel a következő szöveg áll:
“Tisztelt Munkáltató! Kérem Önöket, hogy amennyiben … Bankkal kötött kölcsönszerződés alapján fizetési késedelembe esek, a Bank által írásban megjelölt összeget munkabérem max. 33% erejéig szíveskedjenek levonni és közvetlenül a Bank által megjelölt bankszámlára utalni.”
A munkáltatónak ez alapján kötelessége levonni az összeget? A végkielégítés, fizetés nélküli szabadság idejére járó szabadságos napok is munkabérnek számítanak?
Köszönettel!
Szerző: Wimmer Éva
Még az jutott eszembe, hogy azt meg lehetne kérdezni a társadalombiztosításnál, hogy a cég fizeti-e utána a járulékot! Mert ha nem, akkor lehet, feketén dolgozik a férjed!
Szerző: Wimmer Éva
Ezt a papírt talán 2005-ben még lehetett érvényesíteni, ma már erősen kétlem. Nem kötelessége a munkáltatónak teljesíteni. De jobban jársz, ha megpróbálsz a bankkal részletfizetésben megegyezni, mert a másik út a végrehajtói letiltás, ami nagyon drága és végül azt is veled fizettetik ki!(Ugyanúgy letiltják a fizetésedből, mint az alaptartozásodat.)
A végkielégítésből vonható letiltás, a szabadságnapok pedig beleszámítanak a fizetésbe, abból is.